Proponowane spływy na rzece Wieprza:

Start Bąkowo

Koniec Zwalony most

Poziom spływu: Łatwy

Odległość: 6km

Czas: 2h

Najkrótszy proponowny odcinek bardzo malowniczy, przebiegający przez las, idealny na popołudniowy wypoczynek. Mało wymagający, a jednocześnie dający poczucie odkrycia dzikiej przyrody.

Start Glewnik

Koniec Zwalony most

Poziom spływu: Łatwy

Odległość: 11km

Czas: 3-4h

Pierwsza godzina płynięcia charakteryzują się spokojnym nurtem przez łąki i pastwiska. W połowie trasy w miejscowości Bąkowo rzeka wpływa w dziki las gdzie robi się o wiele ciekawiej. Można tu zaobserwować zwalone drzewa kamieniste dno jedna to wszystko jest do zobaczenia bez zbędnych utrudnień w postaci przenosek.

Start Glewnik

Koniec Broczyna

Poziom spływu: Średni

Odległość: 15km

Czas: 5h

Rozpoczęcie spływu rzeką Pokrzywną o długości 11 km, stanowiącą dopływ Wieprzy. Rzeka Pokrzywna to wąski strumień rzeczny, z kamienistym dnem, z kilkoma przeszkodami w postaci połamanych konarów i drzew. Odcinek rzeką Pokrzywną jest łatwy oraz mało uciążliwy, przy ujściu dopływu do Wieprzy odcinek staje się trudniejszy oraz bardziej uciążliwy. Możliwość zakończenie spływu na polu biwakowym „Mnich”, bądź kontynuowania dalej trasy.

Start Broczyna

Koniec Kawka

Poziom spływu: Trudny

Odległość: 11km

Czas: 4h

Miejsce rozpoczęcia spływu z pola biwakowego „Mnich”. Odcinek bardzo malowniczy, przebiegający przez las, początkowo z wartkim nurtem. Odcinek dziki, z licznymi zwałkami, które utrudniają pokonanie szlaku. Drzewa rosnące blisko brzegu zanurzające swe konary i gałęzie w wodzie zmuszają kajakarzy do precyzyjnego manewrowania wśród nich i omijania napotkanych przeszkód. Po drodze napotykamy świeżo odrestaurowany betonowy most drogowy w miejscowości Biesowiczki. Na balustradach mostu znajdują się historyczne herby- herb Pomorza oraz herb von Zizewitz. Przed samą Kawka rzeka staje się leniwa, rozciąga się, a przy brzegach pojawia się gęsta trzcina. Rzeka w tym miejscu jest bardzo głęboka. Zakończenie spływu przed mostem drewnianym w m. Kawka. Można tutaj odpocząć w murowanej wiacie edukacyjno- dydaktycznej Nadleśnictwa Warcino oraz kontynuować dalej spływ.

Start Kawka

Koniec Kępice

Poziom spływu: Łatwy

Odległość: 9km

Czas: 4h

Miejsce rozpoczęcia spływu z pola biwakowego „Kawka”. Szlak kajakowy z wartkim nurtem oraz w przeważającej części odcinki o spokojnej wodzie, co związane jest głównie z rozlewiskami powstałymi przed elektrowniami wodnymi. Po przepłynięciu niecałego 1 km napotykamy na szlaku pierwszą przeszkodę jaką jest elektrownia wodna w Biesowicach. W tym miejscu należy dokonać przenoski kajaków prawą stroną. Elektrownia ta jest najstarszą elektrownią na rzece Wieprzy, która została uruchomiona w 1905 roku. Istnieje możliwość zwiedzania elektrowni od pon. do sob. w godz. 10:00-15:00, bądź po wcześniejszym uzgodnieniu. Od elektrowni szlak prowadzi przez malowniczy las. Przed kolejną przenoską, którą stanowi elektrownia wodna w Kępce rozpościera się szerokie rozlewisko. Przepłynięcie tego rozlewiska jest dosyć uciążliwe ze względu na stojącą wodę i dużą ilość glonów. Zanurzając wiosło już na głębokości 20 cm napotykamy mocno rozrośnięte glony, które utrudniają nam wiosłowanie. Przy elektrowni należy dokonać przenoski kajaków prawą stroną. Przed samym zakończeniem spływu napotkamy na drodze betonowy most drogowy w Kępicach. Zakończenie spływu następuje przed mostem drewnianym w Kępicach, za którym znajduje się elektrownia wodna. Dla osób chętnych do kontynuowania spływu konieczne jest przeniesienie kajaków za elektrownię (ok. 500 m), w tym miejscu oferujemy możliwość transportu kajaków, ze względu na długość przenoski.

Start Kępice

Koniec Korzybie

Poziom spływu: Średni

Odległość: 7,5km

Czas: 3h

Dla osób nocujących przy jeziorze Obłęskim istnieje możliwość rozpoczęcia spływu z tego jeziora i dopłynięcie strumykiem do rzeki Wieprzy. Dla pozostałych kajakarzy rozpoczęcie spływu zaczyna się za elektrownią wodną w Kępicach. Rzeka na tym odcinku rozciąga się wśród lasów oraz łąk. Jest to bardzo spokojny, ale i malowniczy odcinek. Na szlaku tym, po przepłynięciu 3 km mijamy drewniany most w Osieczkach, następnie most kolejowy linii Słupsk- Miastko. Zakończenie spływu następuje przed drewnianym starym mostem drogowym, który w chwili obecnej jest wyłączony z ruchu ze względu na jego zły stan techniczny.

Start Korzybie

Koniec Pomiłowo

Poziom spływu: Łatwy

Odległość: 14km

Czas: 5h

Dla osób nocujących przy jeziorze Obłęskim istnieje możliwość rozpoczęcia spływu z tego jeziora i dopłynięcie strumykiem do rzeki Wieprzy. Dla pozostałych kajakarzy rozpoczęcie spływu zaczyna się za elektrownią wodną w Kępicach. Rzeka na tym odcinku rozciąga się wśród lasów oraz łąk. Jest to bardzo spokojny, ale i malowniczy odcinek. Na szlaku tym, po przepłynięciu 3 km mijamy drewniany most w Osieczkach, następnie most kolejowy linii Słupsk- Miastko. Zakończenie spływu następuje przed drewnianym starym mostem drogowym, który w chwili obecnej jest wyłączony z ruchu ze względu na jego zły stan techniczny.

Start Pomiłowo

Koniec Chudaczewko/Mazów

Poziom spływu: Łatwy

Odległość: 24,5km

Czas: 7h

Spływ rozpoczyna się za stawami rybnymi w Pomiłowie. Na tym odcinku od m. Tyn rozpoczyna się najbardziej malowniczy odcinek rzek Pomorza. Odcinek ten przebiega przez tereny leśne, pola i łąki. Rzeka zwęża się oraz posiada liczne zakola. Po drodze napotykamy most kolejowy i kładkę dla pieszych, most drogowy w Sławnie, most drogowy w Sławsku, drewniany most na drodze lokalnej, przyczółek starego mostu kolejowego oraz zatoczkę z drewnianym mostkiem. Zakończenie spływu następuję na moście drogowym w m. Chudaczewko.

Start Chudaczewko/Mazów

Koniec Darłówko

Poziom spływu: Łatwy

Odległość: 27km

Czas: 7h

Rozpoczęcie spływu następuje przy moście drogowym w m. Chudaczewko. Rzeka do m. Kowalewice stanowi jeden z najbardziej malowniczych odcinków rzek Pomorza. Po drodze mijamy most drogowy w Starym Krakowie, w Kowalewicach, dwa betonowe mosty w Zielnowie oraz most drogowy w Darłowie. Ok. 2,50 km przed zakończeniem spływu natrafiamy na przenoskę w postaci jazu elektrowni w Darłowie. Rzeka w tym miejscu rozwidla się. Należy tutaj wybrać prawą odnogę Wieprzy. W tym miejscu można zakończyć spływ bądź wpłynąć na morze. Ważne! Po przenosce, przed wpłynięciem do portu i wejściem na morze należy zadzwonić do Bosmanatu Portu Darłowo celem uzyskania zezwolenia na wpłynięcie (nr tel. 94 314 24 85).

Chcesz zorganizować inny spływ na rzece Wieprza?

Rezerwuj spływ

Spływ kajakowy Wieprza - aktywny wypoczynek na łonie natury

Jeśli szukasz zabawnego, ekscytującego i aktywnego sposobu na spędzenie wakacji w Polsce, to spływ kajakowy jest właściwym wyborem. Jest to świetny sposób na zwiedzanie i kontakt z naturą i jej wieloma pięknościami.

Spływ kajakowy rzeką Wieprzą to wyjątkowe przeżycie, którego trzeba doświadczyć przynajmniej raz w życiu. Trasa spływu po Wieprzy to przygoda dla każdego, kto chce poznać dziką przyrodę lub po prostu chce odpocząć od codziennych spraw.

Kajakiem po Wieprzy - dlaczego spływ kajakowy to dobry pomysł?

Spływy kajakowe to świetny sposób na świetną zabawę i relaks. Można to robić samemu lub z przyjaciółmi, w grupach lub indywidualnie. Nie trzeba wydawać zbyt wiele pieniędzy na sprzęt i wyposażenie, po prostu można je wypożyczyć. Jest to sport dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

Co oferuje nam spływ kajakowy?

Spływy kajakowe dają nam wiele możliwości relaksu i zabawy:

W Polsce mamy wiele rzek, ale niewiele z nich jest w stanie konkurować z Wieprzą. Ta rzeka to prawdziwa przygoda dla miłośników wody. Znajduje się w pięknej scenerii, przepływając przez dzikie lasy, rozlewiska i starorzecza.

Fakt, że wzdłuż rzeki nie ma zorganizowanego pola namiotowego, czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną dla tych, którzy chcą na chwilę uciec od cywilizacji. Na brzegach Wieprzy nie ma żadnych znaków - tylko przyroda w całej okazałości! Spływ na rzece Wieprzy stanowi niewątpliwą atrakcję!

Niezapomniany spływ kajakowy na rzece Wieprzy

W dolnym biegu Wieprzy można zobaczyć piękne krajobrazy łąk i spokojnych rozlewisk. Ten odcinek jest szczególnie polecany początkującym kajakarzom, którzy chcą wypróbować swoje umiejętności w rzeczywistych warunkach.

Szlak kajakowy na Wieprzy daje możliwość podziwiania różnorodnych krajobrazów. Bieg rzeki przepływa przez tereny o różnym typie roślinności, co powoduje, że na poszczególnych odcinkach jest ona bardzo zróżnicowana.

W górnym biegu rzeka płynie przez tereny zalesione, natomiast w środkowym biegu przepływa przez łąki i meandruje w dolinach otoczonych wzgórzami pokrytymi lasami. W dolnym biegu rzeka znów płynie przez lasy, ale teraz są one mniej gęste i bardziej otwarte niż w górnych partiach. Dla miłośników sportów z adrenaliną rzeka ta jest idealna na spływy kajakowe, ponieważ w niektórych jej częściach jest wiele fal, spadków i wirów, które dostarczają niezapomnianych wrażeń podczas takich aktywności. Należy jednak przygotować się na wysiłek fizyczny, ponieważ w niektórych miejscach trzeba będzie przenosić kajaki po lądzie lub ręcznie spuszczać je z prądów.

Wieprza jest jedną z najciekawszych rzek w Polsce. Oprócz dolnego odcinka jej pozostała część przepływa przez różnorodne tereny leśne, które są ostoją dla zwierzyny i ptaków. Szlak nie jest zbyt zatłoczony i zapewni kajakarzom chwile niezmąconego spokoju i radości z obcowania z naturą. Przy odrobinie szczęścia i południowym kierunku wiatru spływ można zakończyć na bałtyckiej plaży.

Dolny odcinek Wieprzy jest idealny dla początkujących kajakarzy. Wody tego odcinka są na ogół spokojne i na tyle płytkie, że każdy kajakarz może je bez problemu opanować. Również krajobraz jest tu bardzo piękny: brzegi tego odcinka rzeki otaczają gęste lasy, a u jej ujścia znajdują się łąki pełne kwiatów, które ciągną się wzdłuż jej brzegów przez cały rok.

Rzeka Wieprza jest szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy lubią spływy kajakowe w Polsce, ale nie chcą wyjeżdżać zbyt daleko od domu. Jeśli chcemy nauczyć się wiosłować lub rozwinąć dotychczasowe umiejętności - tu kończą się poszukiwania!